Dajme slovo učiteľom

Vypočujte si niekoľko postrehov o školstve od našich účastníkov. Na workshop Zážitkovej pedagogiky a inovatívneho učenia za nami prišla Janka Grajciarová z rádia Regina.

 

Je školstvo Slobodné?

 

Pred 89′ by Komenského inštitút určite vzniknúť nemohol. Dnes je v polovici pilotného ročníka aj spolu s 20 učiteľmi, ktorí sa snažia meniť svoje triedy.

 

Jozef, riaditeľ spojenej školy v Martine,  je hlboko presvedčený, že sloboda v školách je možná a je to na zodpovednosti každého učiteľa ako tú slobodu, ktorá mu je daná, za tých 45min v triede využije:

„To, čo sa má udiať v triede by malo byť o dialógu medzi študentami navzájom a pedagógom a študentami. Mala by to byť taká spoločná učiaca skupina,“ hovorí.

 

 

dsc_0756

 

Čo je Komenského inštitút?

 

Komenského inštitút vznikol ako  odozva pre učiteľov, ktorí chceli meniť školstvo a nečakať pritom na nové vyhlásenia. Komenského inštitút je priestorom pre pedagogických lídrov Slovenska, ktorí majú potenciál ukazovať konkrétne zmeny, ale zároveň aj poukazovať na problémy, ktoré v školstve sú a hovoriť verejnosti akým spôsobom by sa dali riešiť.

 

Viac o tom, čo na KI robíme a čomu sa venujeme si vypočujte v rozhovore.

 

zazitkovka3

 

Na akých princípoch funguje zážitková pedagogika?

 

Silná emócia a skúsensoť sú viac ako poučky. O tom sa počas jesenných prázdnin mohli presvedčiť učitelia KI. Margarétka hovorí, že Komenského inštitút jej dáva iný pohľad na seba a na svoje schopnosti pri práci s deťmi. Ale ako môžeme zážitkovú pedagogiku preniesť do škôl?