Prezident prijal účastníkov, poprial im, aby dokázali svoje nápady zhmotniť

Včera 22. júna prezident Andrej Kiska prijal v paláci učiteľov a učiteľky, ktorých sme vybrali do Komenského inštitútu.

 

Títo učitelia majú byť ostrovmi pozitívnej deviácie v slovenskom školstve a sme veľmi radi, že dostali podporu aj od prezidenta. Snažili sme sa vybrať pedagogických lídrov, ktorí majú potenciál meniť slovenské školstvo zdola, priamo na svojich školách. Preto má každý účastník zrealizovať počas roka jednu konkrétnu zmenu na svojej škole. Spolu s pedagógmi Kiska prijal i mentorov, pod vedením ktorých budú zmeny realizovať. Ide o odborníkov na školstvo, ale napríklad i z firemného prostredia.

 

Podľa Juraja Hipša je problémom školstva, čo sa v ňom učí, akým spôsobom a kto má výučbu na starosti. Prezident na to reagoval, že výstupom školstva by malo byť okrem odbornej pripravenosti aj to, aby učitelia pomohli mladým ľuďom stať sa skutočnými osobnosťami.

 

„Dnes nám zlyhávajú rodiny, z médií sa šíria rôzne typy správ, z ktorých sme nešťastní, tie sú najpopulárnejšie, na sociálnych sieťach sa decká uzatvárajú do často nie najlepších svetov a pýtame sa, kto ešte dokáže tým mladým ľuďom povedať, aké sú tie hodnoty, ako by sa mali správať,“ pomenovala situáciu hlava štátu.

 

Prezident ocenil, že je inštitút, kde sa zaoberajú obsahom a spôsobom výučby: „Stojí pred nami obrovská práca. Máme tu mnohokrát demotivovaných vyhoretých učiteľov, ktorí už si kladú otázku, ako ďalej. Som rád, že toto sú také prvé svetielka, ktoré sa budú šíriť ďalej,“ poprial Kiska pedagógom, aby dokázali svoje nápady zhmotniť.
Postupne pribúda viac a viac takýchto ostrovov pozitívnej deviácie, takže za nejaký čas tu budeme mať celý kontinent vynikajúcich učiteľov. Budeme nesmierne šťastní, keď raz budeme môcť činnosť Komenského inštitútu ukončiť, lebo školstvo bude v skvelom stave. Pevne veríme, že všetci, čo sme sa včera stretli v prezidentskom paláci sa toho dožijeme.
Školský rok končí, my začíname 🙂

 

 
prezident a komenskeho institut
 zdroj: TASR